23 Feb 13:31

Šmicer: Potpisao bih svaki ugovor sa 18 godina

smicer-theo-650Čovek koji je Liverpulu doneo trofej u Ligi šampiona, reprezentativac Češke, legenda Slavije iz Praga i jedan od osnivača sindikata fudbalera u Češkoj republici Vladimir Šmicer posetio je ovih dana kancelariju FIFPro u Amsterdamu.

U intervjuu koji je dao za FIFPro prisetio se svojih igračkih dana.

– Kada sam potpisivao svoj prvi profesionalni ugovor nisam mnogo razmišljao o njemu, potpisao bih bilo šta samo da ostvarim svoj san i postanem fudbaler. Sadržaj ugovora su pregledali moji roditelji koji se, takodje, nisu mnogo razumeli u pravne stvari. Tek nakom mnogo godina uvidjam koliko sam mogao da pogrešim.

Na svu sreću ovaj fudbalski velikan nije tokom karijere imao mnogo problema sa nepoštovanjem ugovora od strane kluba, mobingom, diskriminacijom, beskrupuloznim menadžerima i ostalim negativnim iskustvima sa kojima se danas suočavaju igrači širom sveta.

– Kada se osvrnem na svoju karijeru vidim koliko sam sreće imao jer su me zaobišli svi ovi problemi. Tada nije bilo sindikata fudbalera u Češkoj i niste imali kome da se obratite za pomoć. Savetujem svim fudbalerima u Češkoj i širom sveta, a pogotovo mladim igračima, da se pridruže sindikatima fudbalera koji će im pomoći da lakše izbegnu zamke i probleme koje donosi savremeni fudbal.

Šmicer kaže i da se sindikat fudbalera u Češkoj susreće sa velikim problemima, pogotovo u odnosima sa fudbalskim savezom ali da ga to čini još jačim i odlučnijim.

– Mi ne želimo sve da menjamo, fudbal je prelepa igra, samo želimo fer uslove za sve. I što nas jače pritiskaju mi smo odlučniji da se izborimo za prava fudbalera. Siguran sam da ćemo jednog dana dobiti bitku.