21 Mar 16:05

Rezolucija evropske fudbalske porodice o koordiniranom odgovoru na uticaj COVID-19 na takmičenja

logoi

UEFA, Evropsko klupsko udruženje, Evropske lige i FIFPRO Evropa potpisali su rezoluciju o tome kako evropski fudbal treba da reaguje na izazove nastale u pandemiji COVID-19.

1. UEFA je danas sazvala hitan sastanak putem video linka sa predstavnicima Evropskog klupskog saveza („ECA“), evropskih liga (EL) i FIFPro Europe (u u daljem tekstu „strane“) da bi zajedno odgovorili  na jedinstven splet okolnosti s kojima se evropski fudbal suočava kao rezultat tekuće globalne zdravstvene krize stvorene pandemijom COVID-19 i razgovarali o razumnim rešenjima za evropsku fudbalsku porodicu da se izbori sa ovom nemirnom, izazovnom i neviđenom situacijom.

2. Kao predstavnici glavnih profesionalnih fudbalskih organizacija na evropskom nivou, strane smatraju da je njihova dužnost da odgovorno rukovode razvoju ujedinjenog evropskog pristupa kao odgovor na globalnu pandemiju koja je dovela do obustave ogromne većine takmičenja na kontinentu.

3. Imajući to u vidu, i istovremeno ponavljajući svoju osnovnu posvećenost zaštiti zdravlja, sigurnosti i dobrobiti igrača, klubova, navijača, zvaničnika, osoblja i šire fudbalske zajednice, strane su razgovarale i jednoglasno se usaglasile o principima plana za nepredviđene slučajeve u vezi sa sportskom sezonom 2019-20.

4. Ovi principi uključuju sledeće:

Takmičenja nacionalnih timova:

• Plej-of kvalifikacione utakmice UEFA EURO 2020, koje su trebale biti odigrane u martu 2020. godine, biće odložene do juna 2020. godine, u skladu sa procenom situacije.
  • Završni turnir UEFA EURO 2020, koji se trebao održati od 12. juna do 12. jula 2020. biće odložen za 11. juni do 11. juli 2021. To će pomoći da se osigura da UEFA EURO 2020 može biti velika proslava fudbala za sve pristalice širom kontinenta.
  • Termini za Evropske kvalifikacije 3 i 4 koji su se trebale održati u junu 2021. godine biće revidirani.
  • Finale Lige nacija UEFA, završni turnir UEFA U21 EURO i EURO za žene, zakazani između juna i jula 2021. biće na odgovarajući način pomereni.
  • Klubovi će pustiti igrače u nacionalne timove za sve izmenjene termine turnira.

Takmičenja klubova:

• Obaveza da se završe sva domaća i evropska klupska takmičenja do kraja tekuće fudbalske sezone, odnosno najkasnije do 30. juna 2020. godine, ukoliko se situacija poboljša i nastavak igranja fudbala bude moguć.
  • Moguća ograničenja ili nedostatak kalendarskih termina potencijalno može dovesti do zakazivanja utakmica domaćih liga sredinom nedelje i zakazivanja utakmica UEFA-inih klupskih takmičenja vikendom.
  • Moguće adaptacije kvalifikacionih rundi UEFA Lige šampiona 2020/21 i UEFA Lige Evrope u slučaju kasnog završetka sportske sezone 2019/20, tj. posle 30. juna 2020. godine.

Radne grupe:

• Radna grupa sastavljena od predstavnika UEFA-e, liga i klubova biće odmah osnovana kako bi ispitala calendar takmičenja i pronašla rešenja koja bi omogućila nastavak i / ili završetak tekuće sezone na koherentan način.
  • Druga radna grupa sastavljena od predstavnika UEFA-e, liga, klubova i igrača biće formirana u kasnijoj fazi za procenu ekonomskog, finansijskog i regulatornog uticaja epidemije COVID-19 i predlaganje mera za pomoć u ublažavanju posledica pandemija.
  1. Strane su uverene da je ovaj plan za vanredne situacije najbolji mogući u ovom trenutku. Uzima u obzir savete međunarodnih zdravstvenih stručnjaka, kao i restriktivne naredbe koje izdaju nacionalne vlade i lokalne vlasti. Omogućava i fleksibilnost, kako to nalažu događaji, i razboritost, kako bi se mogla okončati trenutna sportska sezona, uz nadu da će se igranje fudbala nastaviti pred fudbalskim navijačima svuda po evropskoj teritoriji što je pre moguće.
  1. Strane će i dalje svakodnevno pomno nadgledati situaciju i u međuvremenu podsticati širu fudbalsku zajednicu da preduzme sve razumne mere predostrožnosti.
  1. Konačno, stranke žele naglasiti da su njihove misli sa svim pojedincima i zajednicama na koje je uticao COVID-19.

Aleksander Čeferin, predsednik UEFA

Andrea Agnelli, predsedavajući ECA